„O pięciu leśnych dołach i…” – o Lesie #19

 

Spis treści

Film opowiada o pięciu różnych rodzajach dołów. Aby ułatwić Wam poruszanie się po nim, zrobiłem poniższy spis treści:

Dół 1 = Link  Dół 2 = Link  Dół 3 = Link  Dół 4 = Link  Dół 5 = Link


Garść ważnych i ciekawych informacji

Pisania o samych dołach wiele nie będzie – powiedziałem, co wiedziałem. Poniżej skupimy się jednak na czymś, co dołem nie jest, ana filmie widoczne jest.

Tło ostatniego rozdziału dzisiejszego odcinka wygląda nieco posępnie. Sam bym się wystraszył i pomyślał, że w celu stworzenia widocznej tu uprawy, wycięto jakiś ogromny kawał lasu. Wielkości przynajmniej kilkudziesięciu hektarów, np. takie 300 x 700 metrów, czyli 21 hektarów. Na całe szczęście to tylko złudzenie wywołane… szerokokątnym obiektywem! Na żywo teren ten wcale nie wygląda tak okazale, jak na nagraniu. W rzeczywistości liczy sobie dokładnie 3,46 hektara, czyli ok. 50 x 700 m.

Skąd to wiem?

• Po pierwsze widziałem tę okolicę na żywo. Widoczna na filmie „działka” nie wydawała się aż tak wielka, choć oczywiście wzrokowo nie umiem określić powierzchni terenu tak dokładnie. 

• Po drugie znam zasady hodowli lasu i sposoby ich wycinki. To, co widzimy za moimi plecami to tzw. „rębnia Ia lub Ib”, która zgodnie z ogólnopolskimi zasadami nie może przekroczyć powierzchni: Ia = 6 ha, Ib = 4 ha (Zasady Hodowli Lasu, rozdział 3, paragraf 31, podpunkt 2; ZHL – POBIERZ).

• Po trzecie, aby drewno dostało certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), nie można wycinać drzew na powierzchni większej niż 4 hektary. 

• Po czwarte sprawdziłem to w sieci! Każdy z Was bez problemu może zrobić to samo, korzystając ze strony o nazwie „Bank Danych o Lasach” = LINK.

Oczywiście można założyć, że zdarzają się odstępstwa od powyższych zasad, mogące wynikać z różnych powodów, np. klęsk żywiołowych i konieczności uprzątnięcia ich skutków. Prawdopodobnie może zdarzyć się też błąd ludzki, choć osobiście takich przypadków nie znam.

Tak czy siak, gdybym chodząc po lesie zobaczył coś niepokojącego, poprosiłbym o wyjaśnienie w nadleśnictwie administrującym dany teren. 

Przykład pomyłki

Przykład na to, jak łatwo pomylić się, posądzając leśników o wycinanie (niezgodnie z zasadami) potężnych powierzchni lasu. Przyjrzyjmy się sytuacji opisanej w filmie #17, zatytułowanym „Po Wichurze” – LINK.

Wichura na Pomorzu spowodowała zniszczenia na dziesiątkach tysięcy hektarów. Za 2-3 lata szkody zostaną uprzątnięte i przez kolejne lata leśnicy bedą sadzić drzewa na tych ogromnych powierzchniach.

Załóżmy, że jestem obcokrajowcem, ew jestem sobą, ale wyjechałem na dwa lata do pracy w stacji polarnej, gdzie nie dotarła do mnie informacja o katastrofie. Wracam do kraju, jadę przez Rytel i myślę: „Co oni zrobili?! Jak mogli wyciąć tyle lasu?! Na pewno ktoś na tym nieźle zarobił!” itp.

Naładowany emocjami nagrywam film o zniszczeniach i nielegalnych wycinkach. Widzowie mi wierzą, bo do tej pory trzymałem się faktów. Ktoś puszcza to w sieć, może podchwytują media.. No dobra, popłynąłem 😉 Ale, gdybym był kimś bardziej rozpoznawalnym, jest to zupełnie prawdopodobny scenariusz. Efekt? Potężne zamieszanie. Dodatkowo ja dyskredytuję się w oczach specjalistów jako osoba niemerytoryczna w swych działaniach i mimochodem oszukuję ludzi, którzy specjalistami nie są.

To może rażący przykład, ale podobnych powierzchni w całym kraju jest pewnie dużo, choć nie w tak dużych rozmiarach. O Rytlu wielu ludzi słyszało, ale bywają mniejsze wichury, zdarzają się pożary i inne klęski. Reasumując: nie wszystko zawsze jest tym, czym się wydaje na pierwszy rzut oka (lub zdjęcia). Nie zmienia to faktu, że dobrze trzymać rękę na pulsie, więc jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, co zaobserwujecie w lesie – sprawdźcie to w Banku Danych o Lasach (LINK). Jeśli i to Wam nic nie da, skontaktujcie się z danym nadleśnictwem i poproście o wyjaśnienia.

Na koniec łapcie zdjęcie „mojej powierzchni”. MAPA >>> Link 

Do następnego!
Piotr

P.S. Jeżeli chcecie, mogę kiedyś zrobić filmy o tym, w jaki sposób się wycina/sadzi/pielęgnuje lasy gospodarcze. Dajcie znać w komentarzach, czy by Was coś takiego interesowało.


Poniżej znajdziecie zdjęcia uzupełniające historyjki z filmu.

LOKALIZACJA
 

Babrzyska

Ciężko było o suche w okolicy… więc łapcie zdjęć podtopionych!

 

Malowanie

Na pierwszym i drugim zdjęciu widać jak maluje dzik!
Na trzecim jeleń.

 

Doły po sadzonkach!

Te doły zwykle najbardziej pobudzają wyobraźnię!

Dalej

Zobacz inne wpisy

#Wszystkie #oLesie #Opowieści Różnej Treści #Wyspy Owcze Las w Nas o Kleszczach

KOMENTARZE

 1. Bartek Szaro 07.11.2017 > 20:47
  Malowanie w babrzysku - tego koniecznie muszę zakosztować.
 2. Bartlomiej Jasiak 07.11.2017 > 21:02
  Panie Piotrze rewelacja !!! oglądam wszystkie Panskie filmy !! super !!! czekamy na brzozy ;-)
 3. Rafał Śliwa 07.11.2017 > 21:18
  Gdyby to zależało ode mnie to otrzymałbyś Oskara za te filmy :D
 4. Ulek w Podróży 08.11.2017 > 01:21
  Fajne te Twoje filmiki - taka edukacja z zabawą :)
 5. Maryla Krażewska 13.11.2017 > 09:27
  Hura! Wreszcie ktoś odpowiedział na moje pytanie o doły (te na sadzonki). Dziękuję bardzo!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Temat pokazu

  Miejsce pokazu

  Czas trwania pokazu


  Data pokazu

  Rodzaj i wiek publiczności


  Szacunkowa ilość widzów

  Ilość powtórzeń pokazu

  Pytania, inne informacje

  Dane kontaktowe

  By być na bieżąco? Podaj proszę: