To dokąd teraz?

Często pytacie mnie o plany.

Mógłbym Wam mówić, że w planach na przyszły rok mam to, to i to. Ale… zwykle unikam odpowiedzi na takie pytania, ponieważ mam wrażenie, że byłoby to marnowaniem Waszego czasu. Dlaczego tak myślę? Ponieważ nie robię planów z większym wyprzedzeniem niż na miesiąc czy dwa do przodu, a i to trudno nazwać „planami”. Zawsze biorę pod uwagę równocześnie kilka możliwości i pomysłów, a gdy nadchodzi pora podjęcia decyzji, wyczuwam, na co mam nastrój i działam. „O. To teraz może ruszę w tym kierunku i zobaczymy, co się wydarzy.” W ten sposób np. od 10 lat wydaje mi się, że za rok czy dwa pojadę na Zabajkale, ale zawsze jakiś inny wyjazd staje mi „na przeszkodzie”.

Wyprawy
ZOBACZ
GDZIE JUŻ
BYŁEM
 

Ale może po kolei

Gdy zaczynałem jeździć na dłuższe wypady, robiłem plany. Szukałem w przewodnikach informacji o tym, co zobaczyć, czym gdzie dojechać itp. Nie zrozumcie mnie źle, nie były to dokładne dzienne rozpiski, ale jakiś plan był. Dodatkowo wymyślałem sobie zadania typu: wejdź na chociaż jedną górę czy przejedź 5000 km autostopem. Czyli takie zrób to, zrób tamto. Szybko okazało się, że nawet takie ogólne ramy nie są moim żywiołem. Męczyłem się, nakładałem na siebie presję czasu, obowiązki. Przez to nie zrobiłem kilu rzeczy, które zrobić mogłem, a w kilku miejscach nie zostałem tyle czasu, ile zostać chciałem. W końcu pomyślałem, że moje podróżowanie chyba nie na tym powinno polegać.

Teraz nie robię planów. Gdy przychodzi czas wyznaczam kierunek, ewentualnie jakiś punkt docelowy na mapie (do którego tak naprawdę wcale nie czuję, że musze dotrzeć…) i jadę. A dokładniej przemieszczam się w jakimś kierunku, a ewentualny cel i drogę modyfikują spotkania z ludźmi. Lubię jechać, podróżować, przemieszczać się, ale… po to, by gdzieś dojechać i mieć czas tam zostać. To „zostać i przyjrzeć się” temu, co się dzieje wokoło mnie jest celem. By tak podróżować nie trzeba wiedzieć z wyprzedzeniem, dokąd się jedzie. Trzeba jedynie dowiedzieć się, czy wybieranie się w dany region świata nie jest w danej chwili głupim posunięciem, np. ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo trzeba zdobyć podstawowe informacje o tym, co wypada, a co nie. A dalej? Przygoda. Tak więc obecnie mój jedyny plan to mieć czas, by gdzieś pojechać na minimum trzy, cztery miesiące w roku.

Aktualizacja – 01/05/2017

Jakieś trzy tygodnie temu zdecydowałem, że w czerwcu pojadę na Wyspy Owcze. No, chyba że przed wyjazdem wydarzy się coś niespodziewanego.

Aktualizacja – 05/07/2017

No i nic się nie wydarzyło.
Pozdrowienia z Wysp Owczych.

Relacje znajdziecie na MikroBlogu i w sekcji Video!

 

Aktualizacja – 04/08/2017

A jednak wykrakałem… Półtora miesiąca temu wróciłem do kraju. Przygodę z Wyspami zakończyły poważne problemy zdrowotne. Szpital, rehabilitacja i… jestem prawie jak nowy.

Jakie teraz plany?
W najbliższych miesiącach skupię się na polskiej przyrodzie i prowadzeniu spotkań, podczas których będę opowiadał o moich wcześniejszych wyjazdach.

Aktualizacja 1/10/2017

A od marca 2018?

No właśnie. Gdybyście słyszeli o jakimś domku do wynajęcia, najlepiej na odludziu lub skraju lasu, to piszcie! Chcielibyśmy wynająć takie miejsce na jakieś pół roku. Dlaczego tak? Aaa to póki co tajemnica…
Trzymajcie kciuki za powodzenie w szukaniu lokum!

 

Aktualizacja 01/04/2018

Ruszamy! Miesiąc temu znaleźliśmy idealne miejsce w środku Puszczy Knyszyńskiej! Zamieszkamy w nim przez najbliższe 7 miesięcy.

Na pokładzie naszego projektu mamy kilka firm które zdecydowały się nawiązać z nami współpracę, a dodatkowo możemy pochwalić się wsparciem patronów medialnych. Między innymi National Geographic Poland czy Radia Kampus. Więcej informacji znajdziecie na stronie Las w Nas – http://lasnwas.com
Dodatkowo na stronie projektu będą się pojawiać linki do wszystkich treści jakie stworzymy oraz wywiadów i innych wydarzeń związanych z projektem!

A teraz lecimy do lasu! : )
Plan jest taki by chodzić po lesie, nagrywać filmy, opowiadać. A wszystko będzie się nazywało „Las w Nas” i będę to współprowadził z moją partnerką.

ps: gdzie będziemy mieszkać?
W mobilnym domku, obitym drewnem świerkowym.
Takie lokum dostarczyła nam na okres projektu firma „Letniskowo.pl”

 

Aktualizacja 10/10/2019

Dwa sezony w lesie minęły jak z bicza strzelił. Powstało kilkanaście filmów, mam mnóstwo zdjęć, przebitek video do kolejnych produkcji. A Las w Nas? Ciężko oceniać swój własny projekt. Niech jego podsumowaniem będzie to, że został on nominowany do TRAVELERów National Geographic w kategorii Społeczna Inicjatywa Roku. To duże wyróżnienie i zastrzyk energii do rozwijania kolejnych leśnych treści, projektów.

A co się będzie działo w najbliższym czasie? Wystąpienia, wystąpienia i wystąpienia! Stęskniłem się za za opowiadaniem na żywo!

Aktualizacja 10/03/2020

Wystąpienia wystąpienia i po wystąpieniach. Zaczyna się czas niepewności. Lockdowny, zachorowania na COVID, trzeba zmienić plany. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Wieję do lasu, do domu rodzinnego.

 

 

Aktualizacja 15/08/2020

Las, las i las! Nie pamiętam kiedy ostatnio tyle czasu spędzałem w lesie. Dodatkowo okazało się, że Instagram to bardzo fajna platforma do zabierania ludzi do lasu, opowiadania o nim! O nagrywaniu filmów na YouTube pamiętam, ale głownie pochłania mnie teraz chodzenie po lesie i relacjonowanie treści na IG/IGS – @horzela_opowiada

Aktualnie

Po półtora roku w domu rodzinnym przeprowadziłem się do Bydgoszczy! W sumie nigdy nie myślałem, o tym że będę tu mieszkał ale… przygoda! Miasto fajne, Brda przejrzysta, a w okolicy dużo kompleksów leśnych do poznania.
Wystąpienia wróciły, społeczność na Instagramie i YouTube się rozwija. Pomysłów więcej, niż czasu – ale to nie nowość!

Pozdrawiam
Piotr

 

Jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany wsparciem mojej pracy, zajrzyj na mój profil Patronite.
Wystarczy kliknąć na poniższą ikonę.

Zapraszam też do newslettera. Nie spamuję.
To akurat mogę obiecać.

  Temat pokazu

  Miejsce pokazu

  Czas trwania pokazu


  Data pokazu

  Rodzaj i wiek publiczności


  Szacunkowa ilość widzów

  Ilość powtórzeń pokazu

  Pytania, inne informacje

  Dane kontaktowe

  By być na bieżąco? Podaj proszę: