Cztery z ostatnich
8 lat spędziłem na
innych kontynentach
Zobacz
>>> Antarktyka >>> Ameryka Południowa >>> Afryka >>> Europa

Afryka

IX 2012 - V 2014

„A teraz wybiorę się do Afryki” – nigdy w ten sposób nie myślałem. Ale gdy nadarzyła się okazja wyjazdu do Sudanu Południowego. Zdecydowałem się momentalnie.

Sudan Południowy

Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata, które powstało w wyjątkowych okolicznościach. Teren przez nie zajmowany trawiły przez blisko 40 lat wojny pomiędzy arabską północą a rdzenną ludnością z południa. Na tak „spalonej ziemi” wpływ kultury zachodniej na życie mieszkańców regionu był wyjątkowo niewielki.

Praca i…

W Dżubie, stolicy Sudanu Południowego mieszkałem przez niecałe dwa lata. Pojechałem tam zakładać firmę dla polsko-sudańskich inwestorów, ale niemal każdą wolną chwilę wykorzystywałem na wypady w głąb kraju i rozmowy z ludźmi. Dotarłem między innymi w góry w poszukiwaniu opuszczonych plantacji herbaty, pływałem po Nilu, odwiedzałem różne grupy etniczne, który w Sudanie Południowym jest znacznie ponad 50. Spędzałem czas z Szylukami zamieszkującymi tereny graniczące z Sudanem, z Toposami których ziemie graniczą z Kenią i Ugandą, Dinkami, Nuerami, Mundari i wieloma innymi. Po wybuchu wojny domowej zacząłem zajmować się doradzaniem organizacjom pomocowym  oraz prowadzeniem drobnych napraw placówek terenowych zniszczonych w wyniku konfliktu.

Jadąc do Sudanu Południowego spodziewałem się spotkać z odmiennym sposobem postrzegania świata, ale to co zastałem przerosło moje oczekiwania. Okazało się ludzie tam mieszkający wychodzą z zupełnie innych założeń niż nasze. Przebywanie i praca z Sudańczykami z południa obfitowały w mnóstwo niespodzianek, zwykle śmiesznych i pouczających ale czasem, muszę przyznać, wymagających cierpliwości.

LOKALIZACJA

Chcesz się dowiedzieć kiedy będę opowiadał o Sudanie Płd. w Twojej okolicy? Podaj proszę nazwę miasta i e-mail.

  Temat pokazu

  Miejsce pokazu

  Czas trwania pokazu


  Data pokazu

  Rodzaj i wiek publiczności


  Szacunkowa ilość widzów

  Ilość powtórzeń pokazu

  Pytania, inne informacje

  Dane kontaktowe

  By być na bieżąco? Podaj proszę: