Zanim zaczniemy: Obejrzeliście film przez stronę? Jeżeli uważacie, że film miał sens, nie zapomnijcie wejść na YouTube i dać łapkę w górę : ) To ładnie niesie treść dalej.
Dzień dobry, kleszcz.
To już ostatni odcinek z serii. Poniżej zamieszczam odpowiedzi na pytania, które nie znalazły miejsca w filmie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę Wam miłej lektury,
Piotr
1. Czy kleszcze zarażają przed upływem 24h?
Wiele osób wspominało o tym, że myślą lub czytały, że kleszcze zarażają wcześniej niż przed upływem 24-48h od wpicia się w człowieka. I owszem, mają rację – takie wyjątki wymieniłem w poprzednim odcinku. Równocześnie, dwa doświadczenia dowodzą, że w normalnej sytuacji kleszcze nie zarażają od razu, ani nawet po upływie kilku godzin*.
Doświadczenie polegało na parowaniu grupy myszy z kleszczami. Wpite, zarażone kleszcze trzymano na nich 24, 48, 72 i 96h. Po tym zdejmowano je i po 30 oraz 60 dniach badano myszy, pobierane z nich próbki badano genetyczne w poszukiwaniu bakterii.
Wśród myszy, w które kleszcze wpite były 24h liczba zarażonych wynosiła ZERO, później rosła.
Dodatkowo z kleszczy przygotowano preparaty, które wstrzyknięto kolejnym myszom. W tym przypadku zarażenia preparatami z kleszczy, które siedziały na myszach 24h i więcej były liczne. Preparaty zrobione z bakterii borelii zawartej w kleszczach, które nie piły krwi nie spowodowały stanów chorobowych.
Artykuł dokładnie opisujący to doświadczenie można znaleźć po numerze identyfikacyjnym: (uzupełnię za chwilkę )
*Doświadczenie było przeprowadzone na popularnej bakterii borelii (borrelia burgdorferi) i kleszczu pospolitym
2.Czy są boreliozy na które zapadają psy?
Psy zapadają na boreliozę, Borelia burdorferii. Borelioza psów objawia się letargiem, hipotermią, jadłowstrętem, zapaleniem stawów, kulawizną, powiększeniem węzłów chłonnych i zapaleniem kłębuszków nerkowych.
U psów w Portugalii jest rzadsza niż inne choroby przenoszone przez kleszcze. Nie ma danych dotyczących Polski.
3.Czy można honorowo oddawać krew po przebytej boreliozie?
Można. Nie bada się krwi na obecność chorób odkleszczowych.
Z tego powodu w USA umiera kilka osób rocznie (czy w PL, nie wiadomo). Chodzi o przypadki kiedy ktoś ma babaszjozę , ale ma silny układ immunologiczny i nie choruje (jest „nosicielem”), a osoba, która przyjęła transfuzję jest słaba, zachorowuje i umiera.
Są też notowane przypadki śmierci po przeszczepie spowodowanie KZM (w Polsce również). Sytuacja taka zdarza się, gdy przeszczepiony narząd zawiera wirusa.
4. Czy kleszcze w w Norwegii mogą także przenosić choroby?
Tak. Podobnie jak w Polsce, część kleszczy żyjących na terenie Norwegii przenosi choroby.
Wszystkie informacje zawarte w powyższym tekście pochodzą od Pani dr inż. Anny Wierzbickiej oraz z artykułów naukowych, w które miałem wgląd.
dyskusję